Česká premiéra midibusů ISUZU NovoCiti Life se odehraje v Kolíně

OAD Kolín nasadí do provozu MHD v Kolíně dva městské midibusy ISUZU nové generace. Vedle sedmnácti nových plně vybavených autobusů Mercedes-Benz Conecto se na pravidelných městských linkách v Kolíně objeví i dva midibusy ISUZU NovoCiti Life. Půjde o jejich první nasazení v ČR, v Kolíne bude tedy jejich česká premiéra. Výběru dvou malých autobusů pro kolínskou MHD předcházelo dlouhé testování včetně zahraničních stáží ve městech, kde už tyto malé autobusy úspěšně jezdí.

Nejprve dopravní společnost OAD Kolín zkoušela midibusy ISUZU v hustém městském provozu v Praze. Poté zástupci vedení OAD Kolín odjeli do Polska, aby nabrali zkušenosti s provozem těchto malých autobusů nové generace v městském dopravním podniku MPK Lodž. Tamní dopravní podnik zabezpečuje autobusovou dopravu pro 700 000 obyvatel a již od listopadu 2018 s úspěchy provozuje flotilu 24 midibusů ISUZU NovoCity Life. Nakonec padlo rozhodnutí – dva midibusy ISUZU budou jezdit od příštího roku i v Kolíně.
Midibusy ISUZU NovoCiti Life splňují nejvyšší standardy komfortního cestování v hustém městském provozu. Testovali jsme je v pražském provozu a obstály na jedničku. Ukázalo se, že jsou ideální i v úzkých uličkách v historické části,“ sdělil výkonný ředitel OAD Kolín Ing. Martin Pípal.

Dva malé autobusy, které budou jezdit především v centru Kolína, mají speciálně navrženou promyšlenou koncepci autobusové konstrukce ideální pro městský provoz. Jsou dlouhé necelých 8 metrů a pojmou bez problémů až 60 cestujících. Jsou plně vybaveny, podobně jako velké autobusy značky Mercedes, které se v tuto chvíli pro Kolín již vyrábí. Samozřejmostí je výkonná klimatizace, USB přípojky, nájezdová plošina pro kočárky a invalidní vozíky, elektronické systémy a LED osvětlení. Dominantou midibusů ISUZU NovoCiti Life je vysoké bočné prosklení a maximálně efektivně využitý vnitřní prostor, široké uličky a prostorný „sál“ s místem pro kočárky a invalidní vozík u zadních dveří. Díky speciálně navrženému tvaru karoserie s bočními kolmými stěnami disponují velkým vnitřním objemem. Nestísněný vnitřní prostor zároveň dodává cestujícím příjemné pocity při cestování. Jízdní komfort zvyšuje komplexní pneumatické pérování s nastavitelnou výškou ve třech různých úrovních, která umožňuje pohodlné nastupování a vystupování.

Na přání OAD Kolín budou malé autobusy navíc dovybaveny dalšími zařízeními jako je speciální informační a odbavovací technologie. Moderní odbavovací systém umožní platit několika různými způsoby, včetně bezkontaktní platební karty, QR kódu nebo Kolínské chytré klíčenky. Stejně jako ve velkých Mercedesech budou i v midibusech nainstalovány speciální kamery, které může řidič aktivovat ve chvíli, kdy by došlo k nějakému problému ve vozidle.

Řidiči zejména ocení velký rejd a krátký zadní převis což jim umožní hbitě se proplétat v členitém prostředí ve městě.

Autobusy ISUZU se vyváží do třiceti států na třech kontinentech. V poslední době se hodně prosazují v Evropě, v evropských městech již jezdí první městské flotily ISUZU. Model NovoCiti Life je novinka, v ČR jde o jeho první nasazení,“ uvedl Viktor Wiesner ze společnosti Turancar CZ, která je výhradním dovozcem autobusů ISUZU do ČR.

Navštěva v MPK Lodž: jednatel OAD Kolín Ing. Josef Kolář – druhý zleva a výkonný ředitel OAD Kolín Ing. Martin Pípal – třetí zleva) na stáži v Polsku v městském dopravním podniku MPK Lodž před autobusem ISUZU NovoCiti Life společně se zástupci polského městského dopravního podniku MPK Lodž, dovozci midibusů ISUZU do Polska, zástupci výrobního závodu ISUZU, druhý zprava Viktor Wiesner ze společnosti Turancar CZ, která je výhradním dovozcem autobusů ISUZU do ČR.

Je důležité zmínit, že u NovoCiti se nejedná o přestavbu na podvozku užitkového vozidla, tak jak tomu bývá u této kategorie midibusů obvyklé, ale od počátku se jedná o speciálně navrženou, mimořádně promyšlenou koncepci originální autobusové konstrukce,“ dodal Wiesner.

Městský midibus nové generace ISUZU NovoCity Life by premiérově představen na veletrhu BUSWORLD v belgickém Kortrijku v říjnu 2017. V Čechách se midibusy ISUZU NovoCity Life poprvé ukázaly na podzim loňského roku na letišti v Panenském Týnci, kde byly představeny novinářům a odborné veřejnosti. Poté byly k vidění na veletrhu CZECHBUS v Praze. V květnu v rámci evropské propagační cesty znovu zavítaly do ČR, kdy si je vyzkoušela OAD Kolín. Poté odjely do Švýcarska a následně na Slovensko.

TZ: OAD Kolín

Autor: Zdeněk Nesveda, web: http://www.buspress.eu/

Městská doprava logo © 2021 Vydavatelství WOLF, web by Miloslav